
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 125 mV |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 10 mV |
Stock: 531
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58220
Ext.Price$0.58220
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58220 | $0.58220 |
| 10 | $0.34881 | $3.48810 |
| 50 | $0.29255 | $14.62750 |
| 100 | $0.24537 | $24.53700 |
| 500 | $0.18467 | $92.33500 |
| 1000 | $0.14534 | $145.34000 |
| 3000 | $0.11456 | $343.68000 |
| 5000 | $0.10601 | $530.05000 |
